
Giving Tree One Piece 1.1GPF/1.6 GPF Dual Flush Elongated Toilet
Description
This toilet features a siphon jet full skirt drain and dual flush 1.1/1.6 gallons per urine and stool for more energy and water savings. The sleek, eye-catching, seamless design makes it easier to clean. The pipe is 360° glazed with a large vortex opening for unobstructed flow and to prevent clogging. Quick-release matte chrome hinges allow the seat to be unlocked from the toilet for easy removal and cleaning, no tools required.
Features
- Modern design, clean, sleek look and compliment with different styles.
- Siphon Jet - Fully skirted drain for easy cleaning.
- Dual flush 1.1/1.6 gallons per urine and stool for more energy and water savings.
- The pipes are 360° glazed with large eddy current openings for unobstructed flow and prevent clogging.
- Scientific water seal height 2.17inch/55mm, anti-odor, not easy to splash water.
- PP cover, high toughness, silent and slow fall, easy removal and installation, ergonomic design, concave structure is more comfortable.
- The use of cupc certified water parts, self-filtering water parts, not easy to dirty, precise control of water output, water saving, long service life.
Specification
| Item Model Number | 6654 |
| Overall | 26.77"L*15.35"W*30.71"H |
| Bowl Size | 18.50"L*14.57"W |
| Seat Height | 16.53 |
| Rough-In Size | 12" |
| Flush Valve Size | 3" |
| Trapway Diameter | 1.77" |
| Product Weight(lb.) | 99 |
| Material | Ceramic |
| Color | Glossy White |
| Style | Minimalist Modern |
| Features | Concealed Trapway |
| Flushing Type | Double Flush |
| Gallons Per Flush | 1.1/1.6 GPF |
| Handle Location | Top |
| Mount Location | Floor Mount |
| Seat Front Type | Closed |
| Toilet Type | One-Piece |
| Bowl/Seat Shape | Elongated |
| Flushing Technology | Siphonic Jet |
| Included | Wax Ring, Toilet Seat, Installation Hardware |
| cUPC Certification | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Manual | Click to View |






Original: $299.99
-65%$299.99
$105.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This toilet features a siphon jet full skirt drain and dual flush 1.1/1.6 gallons per urine and stool for more energy and water savings. The sleek, eye-catching, seamless design makes it easier to clean. The pipe is 360° glazed with a large vortex opening for unobstructed flow and to prevent clogging. Quick-release matte chrome hinges allow the seat to be unlocked from the toilet for easy removal and cleaning, no tools required.
Features
- Modern design, clean, sleek look and compliment with different styles.
- Siphon Jet - Fully skirted drain for easy cleaning.
- Dual flush 1.1/1.6 gallons per urine and stool for more energy and water savings.
- The pipes are 360° glazed with large eddy current openings for unobstructed flow and prevent clogging.
- Scientific water seal height 2.17inch/55mm, anti-odor, not easy to splash water.
- PP cover, high toughness, silent and slow fall, easy removal and installation, ergonomic design, concave structure is more comfortable.
- The use of cupc certified water parts, self-filtering water parts, not easy to dirty, precise control of water output, water saving, long service life.
Specification
| Item Model Number | 6654 |
| Overall | 26.77"L*15.35"W*30.71"H |
| Bowl Size | 18.50"L*14.57"W |
| Seat Height | 16.53 |
| Rough-In Size | 12" |
| Flush Valve Size | 3" |
| Trapway Diameter | 1.77" |
| Product Weight(lb.) | 99 |
| Material | Ceramic |
| Color | Glossy White |
| Style | Minimalist Modern |
| Features | Concealed Trapway |
| Flushing Type | Double Flush |
| Gallons Per Flush | 1.1/1.6 GPF |
| Handle Location | Top |
| Mount Location | Floor Mount |
| Seat Front Type | Closed |
| Toilet Type | One-Piece |
| Bowl/Seat Shape | Elongated |
| Flushing Technology | Siphonic Jet |
| Included | Wax Ring, Toilet Seat, Installation Hardware |
| cUPC Certification | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Manual | Click to View |





























