
Matte Black One-Piece Floor Mount Toilet 1.0/1.28 GPF Dual Flush and Soft Close Seat
Description
Designed for compact bathrooms, this matte black one-piece floor mount toilet combines space-saving dimensions with premium performance. It features a siphon jet full skirt drain and dual flush 1.0/1.28 GPF and stool for more energy and water savings. Its triple-rotating flush can thoroughly clean the inside of the toilet bowl every time.The soft-close seat features quick-release hinges for tool-free removal. Includes wax ring, seat, and installation hardware, and is designed for US standard installation.
Features
- ăSmall SizeăThis toilet is compact one piece toilet in small size, smaller and shorter than a standard toilet,so it fits for small bathrooms.
- ăModern designăIt features clean, sleek look and compliment with different styles.
- ăDual flushă1.0/1.28 gallons per urine and stool for more energy and water savings.
- ăSoft CloseăFeaturing a soft-close seat ring for enhanced stability and reduced noise. A silicone pad on the seat cover provides added comfort.
- ăPrevents CloggingăThe pipes are 360° glazed with large eddy current openings for unobstructed flow and prevent clogging.
- ăMinimal SplashingăScientific water seal height 2.17inch/55mm, anti-odor, not easy to splash water.
- ăComfortable HeightăThis toilet has a comfortable height that fits most people, improving the smoothness when using the toilet.
- ăUser-Friendly DesignăPP cover, high toughness, silent and slow fall, easy removal and installation, ergonomic design, concave structure is more comfortable.
- ăCUPC CertifiedăThe use of cupc certified water parts, self-filtering water parts, not easy to dirty, precise control of water output, water saving, long service life.
- ăEasy to installăIncludes instructions and necessary installation accessories; installation method conforms to US standards.
Specification
| Item Model Number |
|
| Overall | 25.59"L*14.37"W*29.52"H |
| Bowl Size | 14.37"L*11.02"W |
| Seat Height | 16.92" |
| Rough-In Size | 12" |
| Flush Valve Size | 3" |
| Trapway Diameter | 1.77" |
| Product Weight(lb.) | 99 |
| Material | Ceramic |
| Color | Matte Black |
| Style | Minimalist Modern |
| Features | Concealed Trapway |
| Flushing Type | Double Flush |
| Gallons Per Flush | 1.0/1.28 GPF |
| Handle Location | Top |
| Mount Location | Floor Mount |
| Seat Front Type | Closed |
| Toilet Type | One-Piece |
| Bowl/Seat Shape | Mid-Elongated |
| Flushing Technology | Siphonic Jet |
| Included | Wax Ring, Toilet Seat, Installation Hardware |
| Certification | cUPC, CEC |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Manual | Click to View |
Â
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Designed for compact bathrooms, this matte black one-piece floor mount toilet combines space-saving dimensions with premium performance. It features a siphon jet full skirt drain and dual flush 1.0/1.28 GPF and stool for more energy and water savings. Its triple-rotating flush can thoroughly clean the inside of the toilet bowl every time.The soft-close seat features quick-release hinges for tool-free removal. Includes wax ring, seat, and installation hardware, and is designed for US standard installation.
Features
- ăSmall SizeăThis toilet is compact one piece toilet in small size, smaller and shorter than a standard toilet,so it fits for small bathrooms.
- ăModern designăIt features clean, sleek look and compliment with different styles.
- ăDual flushă1.0/1.28 gallons per urine and stool for more energy and water savings.
- ăSoft CloseăFeaturing a soft-close seat ring for enhanced stability and reduced noise. A silicone pad on the seat cover provides added comfort.
- ăPrevents CloggingăThe pipes are 360° glazed with large eddy current openings for unobstructed flow and prevent clogging.
- ăMinimal SplashingăScientific water seal height 2.17inch/55mm, anti-odor, not easy to splash water.
- ăComfortable HeightăThis toilet has a comfortable height that fits most people, improving the smoothness when using the toilet.
- ăUser-Friendly DesignăPP cover, high toughness, silent and slow fall, easy removal and installation, ergonomic design, concave structure is more comfortable.
- ăCUPC CertifiedăThe use of cupc certified water parts, self-filtering water parts, not easy to dirty, precise control of water output, water saving, long service life.
- ăEasy to installăIncludes instructions and necessary installation accessories; installation method conforms to US standards.
Specification
| Item Model Number |
|
| Overall | 25.59"L*14.37"W*29.52"H |
| Bowl Size | 14.37"L*11.02"W |
| Seat Height | 16.92" |
| Rough-In Size | 12" |
| Flush Valve Size | 3" |
| Trapway Diameter | 1.77" |
| Product Weight(lb.) | 99 |
| Material | Ceramic |
| Color | Matte Black |
| Style | Minimalist Modern |
| Features | Concealed Trapway |
| Flushing Type | Double Flush |
| Gallons Per Flush | 1.0/1.28 GPF |
| Handle Location | Top |
| Mount Location | Floor Mount |
| Seat Front Type | Closed |
| Toilet Type | One-Piece |
| Bowl/Seat Shape | Mid-Elongated |
| Flushing Technology | Siphonic Jet |
| Included | Wax Ring, Toilet Seat, Installation Hardware |
| Certification | cUPC, CEC |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Manual | Click to View |
Â























