
High Tech Tankless Smart Toilet with Bidet, Heated Seats, Aroma Diffusion Function
Description
Whether at home or in commercial spaces, unpleasant odors can always create discomfort. To address this issue, the G3-T71W Intelligent Smart Bidet Toilet was created. This toilet not only features traditional intelligent toilet functions, such as automatic flushing, seat heating, and a bidet, but also includes a special aroma diffusion function. You can add your favorite aromatherapy tablets, allowing you to enjoy a refreshing, spring-like experience every time you use them.
Specification
| Item Model Number | G3-T71W |
| Base Material | Ceramic |
| Lid Material | ABS |
| Color | White |
| Product Size (in.) | 26.93"L*15.35W*18.62H |
| Seat Height (in.) | 16.55 |
| Sitting Bowl Size (in.) | 12.28*8.35 |
| Rough In Size (in.) | 12" |
| Trapway Diameter | 1.97in.(50mm) |
| Power Line Length (in.) | 59 |
| Heating Method | Instant Heating |
| Flush Type | Siphon Jet |
| Flush Rate | 1.28GPF |
| Operation Method | Remote Control/ Side Control Knob |
| Toilet Type | One-Piece |
| Installation Type | Freestanding |
| Installation Method | Floor Installation |
| Waste Outlet | Floor Outlet |
| Adjestable Water Temperature | 4 Levels: Room Temp./93℉/98℉/104℉ |
| Adjustable Seat Ring Temperature | 4 Levels: Room Temp./91℉/98℉/105℉ |
| Adjustable Warm Air Temperature | 4 Levels: Room Temp./122℉/131℉/140℉ |
| Rated Power (W) | 1100 |
| Rated Voltage (V) | 110 |
| Plug Type | US Plug |
| Rated Water Pressure | 0.18-0.5MPa |
| Rated Frequency (Hz) | 50/60 |
| Adjustable Water Pressure | 4 Levels |
| Feature | Bidet Washing, Hip Washing, Warm Wind Drying, Self-cleaning Nozzle, Heated Seat, Night Light, Ultraviolet Sterilization |
| Flush Lever Included | Yes |
| Flush Valve Included | Yes |
| Lever Placement | Right Side |
| Seat Included | Yes |
| Soft Close | Yes |
| Skirted | Fully Skirted |
| Included Components | Remote Control, Remote Control Inset, Angle Valve, Flange Seal Ring, Instruction Manual |
| Certifications | CE/CB/ETL/CUPC/WaterMark |
| Warranty | 2 Years |
| Manual | Click to View |
| Policies | Shipping and Returns |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Whether at home or in commercial spaces, unpleasant odors can always create discomfort. To address this issue, the G3-T71W Intelligent Smart Bidet Toilet was created. This toilet not only features traditional intelligent toilet functions, such as automatic flushing, seat heating, and a bidet, but also includes a special aroma diffusion function. You can add your favorite aromatherapy tablets, allowing you to enjoy a refreshing, spring-like experience every time you use them.
Specification
| Item Model Number | G3-T71W |
| Base Material | Ceramic |
| Lid Material | ABS |
| Color | White |
| Product Size (in.) | 26.93"L*15.35W*18.62H |
| Seat Height (in.) | 16.55 |
| Sitting Bowl Size (in.) | 12.28*8.35 |
| Rough In Size (in.) | 12" |
| Trapway Diameter | 1.97in.(50mm) |
| Power Line Length (in.) | 59 |
| Heating Method | Instant Heating |
| Flush Type | Siphon Jet |
| Flush Rate | 1.28GPF |
| Operation Method | Remote Control/ Side Control Knob |
| Toilet Type | One-Piece |
| Installation Type | Freestanding |
| Installation Method | Floor Installation |
| Waste Outlet | Floor Outlet |
| Adjestable Water Temperature | 4 Levels: Room Temp./93℉/98℉/104℉ |
| Adjustable Seat Ring Temperature | 4 Levels: Room Temp./91℉/98℉/105℉ |
| Adjustable Warm Air Temperature | 4 Levels: Room Temp./122℉/131℉/140℉ |
| Rated Power (W) | 1100 |
| Rated Voltage (V) | 110 |
| Plug Type | US Plug |
| Rated Water Pressure | 0.18-0.5MPa |
| Rated Frequency (Hz) | 50/60 |
| Adjustable Water Pressure | 4 Levels |
| Feature | Bidet Washing, Hip Washing, Warm Wind Drying, Self-cleaning Nozzle, Heated Seat, Night Light, Ultraviolet Sterilization |
| Flush Lever Included | Yes |
| Flush Valve Included | Yes |
| Lever Placement | Right Side |
| Seat Included | Yes |
| Soft Close | Yes |
| Skirted | Fully Skirted |
| Included Components | Remote Control, Remote Control Inset, Angle Valve, Flange Seal Ring, Instruction Manual |
| Certifications | CE/CB/ETL/CUPC/WaterMark |
| Warranty | 2 Years |
| Manual | Click to View |
| Policies | Shipping and Returns |























