1.28 GPM (Water Efficient) One-Piece ADA Elongated Toilet, Soft Close Seat Included (cUPC Approved) - 28"x 14.5"x 29"

1.28 GPM (Water Efficient) One-Piece ADA Elongated Toilet, Soft Close Seat Included (cUPC Approved) - 28"x 14.5"x 29"
Description
With it's skirted trapway, the one-piece toilet offers a sleek eye appealing seamless design that is easier to clean. The elongated and comfort height bowl adds more comfort.Quick-release matte chrome hinges allows the seat to be unlatched from the toilet for easy removal and convenient cleaning, no tools required.
Features
- Single flush handle with high-performance Vortex 1.28 gallons per flush (GPF)
- Durable Ceramic Material Elongated bowl offers added room and comfort
- Soft-Close, Quick-Release Toilet Seat
- MaP Flush score of 1000 grams for Maximum Flushing Power
- ADA height compliant for residential installations; In compliance with ASME
- A112.19.2-2013 / CSA B45.1-13; Meets EPA Criteria -- Watersense
Specifications
| Material | Ceramic |
| Color | White |
| Size | 28" L x14-1/2" W x 29" H |
| Weight (lbs) | 97 |
| Elongated Design | 18-1/2” |
| ADA Height | 16-1/2” |
| Water Use | 1.28 GPF/4.8LPF |
| Flush System | HTD Flush |
| Trap Diameter | 2-1/8" |
| Rough-in | 12" |
| Mount location | Floor Mount |
| Toilet Type | One-Piece |
| Flushing Technology | Siphonic Jet |
| Included | Wax Ring, Toilet Seat, Installation Hardware |
| Warranty | Limited 2 years |
Original: $529.99
-65%$529.99
$185.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
With it's skirted trapway, the one-piece toilet offers a sleek eye appealing seamless design that is easier to clean. The elongated and comfort height bowl adds more comfort.Quick-release matte chrome hinges allows the seat to be unlatched from the toilet for easy removal and convenient cleaning, no tools required.
Features
- Single flush handle with high-performance Vortex 1.28 gallons per flush (GPF)
- Durable Ceramic Material Elongated bowl offers added room and comfort
- Soft-Close, Quick-Release Toilet Seat
- MaP Flush score of 1000 grams for Maximum Flushing Power
- ADA height compliant for residential installations; In compliance with ASME
- A112.19.2-2013 / CSA B45.1-13; Meets EPA Criteria -- Watersense
Specifications
| Material | Ceramic |
| Color | White |
| Size | 28" L x14-1/2" W x 29" H |
| Weight (lbs) | 97 |
| Elongated Design | 18-1/2” |
| ADA Height | 16-1/2” |
| Water Use | 1.28 GPF/4.8LPF |
| Flush System | HTD Flush |
| Trap Diameter | 2-1/8" |
| Rough-in | 12" |
| Mount location | Floor Mount |
| Toilet Type | One-Piece |
| Flushing Technology | Siphonic Jet |
| Included | Wax Ring, Toilet Seat, Installation Hardware |
| Warranty | Limited 2 years |
























