
36" x 28" Rectangular Frameless Wall-Mount Anti-Fog LED Light Bathroom Mirror
Description
This 36 x 28 inch mirror is perfect for your bathroom. It is frameless, mounts to the wall, and comes with an anti-fog coating and LED lights for enhanced visibility. The anti-fog coating eliminates condensation, so the mirror is always clear. The LED lights provide a bright, even illumination. With this mirror, you can have a stylish and efficient bathroom.
Features
- ăWater-ProofăThe LED mirrors feature water-proof and moisture-proof backing, IP44 rated to ensure safe lighting in wet bathroom environments.
- ăDefoggerăThe Anti-Fog LED mirror has a defogger that can put the mirror in a valid status. Make sure you can use the mirror after showering.
- ăBrightnessăTouch Sensor Switch with dimmable function to actuate lights. Long press to adjust brightness.
- ăMemory FunctionăThis Frameless LED bathroom mirror has a memory function. After you set the brightness and color temperature you need, it will still maintain your settings the next time you restart it, making it more convenient to use.
- ăEasy & Safe InstallationăThe wall-mounted bathroom mirror can be hung vertically or horizontally, depending on your preference. It can be connected to the power supply via plug-in or wiring, making it very easy to install.
Specifications
| Item Model Number | W2821GTP195766 |
| Overall Width | 36ââ |
| Overall Height | 28ââ |
| Overall Depth | 1.57ââ |
| Weight (lbs) | 25 |
| Mirror Type | Bathroom & Vanity Mirror |
| Main Color | Silver |
| Main Material | Glass |
| Mirror Type | Wall Mounted |
| Color Temperature | 3000K-6000K |
| Input Voltage | AC100-120V |
| Output Voltage | DC 12/24V |
| Wiring Method | Hardwired/Plug in |
| Style | Modern |
| Mirror Orientation | Both Vertical And Horizontal |
| Lighted | LED |
| Assembly Required | No |
| Warranty | 1 Year |
| Policy | Shipping & Returns |
| Manual | đInstallation Instructions |
Original: $299.99
-65%$299.99
$105.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This 36 x 28 inch mirror is perfect for your bathroom. It is frameless, mounts to the wall, and comes with an anti-fog coating and LED lights for enhanced visibility. The anti-fog coating eliminates condensation, so the mirror is always clear. The LED lights provide a bright, even illumination. With this mirror, you can have a stylish and efficient bathroom.
Features
- ăWater-ProofăThe LED mirrors feature water-proof and moisture-proof backing, IP44 rated to ensure safe lighting in wet bathroom environments.
- ăDefoggerăThe Anti-Fog LED mirror has a defogger that can put the mirror in a valid status. Make sure you can use the mirror after showering.
- ăBrightnessăTouch Sensor Switch with dimmable function to actuate lights. Long press to adjust brightness.
- ăMemory FunctionăThis Frameless LED bathroom mirror has a memory function. After you set the brightness and color temperature you need, it will still maintain your settings the next time you restart it, making it more convenient to use.
- ăEasy & Safe InstallationăThe wall-mounted bathroom mirror can be hung vertically or horizontally, depending on your preference. It can be connected to the power supply via plug-in or wiring, making it very easy to install.
Specifications
| Item Model Number | W2821GTP195766 |
| Overall Width | 36ââ |
| Overall Height | 28ââ |
| Overall Depth | 1.57ââ |
| Weight (lbs) | 25 |
| Mirror Type | Bathroom & Vanity Mirror |
| Main Color | Silver |
| Main Material | Glass |
| Mirror Type | Wall Mounted |
| Color Temperature | 3000K-6000K |
| Input Voltage | AC100-120V |
| Output Voltage | DC 12/24V |
| Wiring Method | Hardwired/Plug in |
| Style | Modern |
| Mirror Orientation | Both Vertical And Horizontal |
| Lighted | LED |
| Assembly Required | No |
| Warranty | 1 Year |
| Policy | Shipping & Returns |
| Manual | đInstallation Instructions |























